tłoczenie płyt CD DVD tłoczenie płyt kompaktowych
tłoczenie płyt | kopiowanie płyt | nadruki na płytach | kontakt  

doświadczenie od 2000 roku - tłoczenie płyt CD DVD - kopiowanie płyt CD DVD - nadruki na płytach


nadruki na płytach CD, DVD

.:. JAK PRZYGOTOWAĆ PROJEKT

Przygotowując projekt do nadruku na płycie - zapoznaj się ze specyfikacjami technicznymi. Poniżej kilka dodatkowych uwag.
  • Jaka kolorystyka - RGB, CMYK, Pantone?
    Druk na płytach odbywa się z CMYK-a lub Pantone i w takiej kolorystyce powinien zostać dostarczony projekt. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest stosowania kolorystyki RGB,
    Pamiętaj, że przestrzeń kolorystyczna RGB (służącej m.in. do wyświetlania obrazu na ekranie) jest znacznie szersza od przestrzeni kolorystycznej CMYK. Jeśli projekt zostanie zapisany w RGB, przed drukiem następuje jego konwersja na CMYK, co może spowodować zmianę kolorystyczną, która jest najbardziej widoczna przy konwersji odcieni niebieskich i granatowych.
    Druk z zastosowaniem kolorystyki CMYK pozwoli uzyskać obraz pełnokolorowy (w CMYK-u drukowana jest zdecydowana większość poligrafii, gazet, itp.), jeśli zależy na bardzo precyzyjnym odwzorowaniu kolorystyki firmowej (np. logo) - można drukować w kolorach Pantone. CMYK najczęściej drukowany jest przy wykorzystaniu techniki offsetowej, kolory Pantone sitodrukiem wysokorozdzielczym.
    Należy pamiętać, że niektóre kolory Pantone i ich odpowiedniki w CMYK-u, mogą się różnić.


  • Biały podkład na płycie
    Powierzchnia płyty przeznaczona pod nadruk jest srebrna. Dla poprawnego odwzorowania kolorów potrzebny jest jej zadruk białym podkładem i kolejnymi kolorami.
      Biały podkład może być:
    • standardowy (na całej powierzchni przeznaczonej pod nadruk);
    • indywidualny (z wybraniami) - miejsca wybrane po nadruku będą w kolorze płyty (srebro) - w przypadku podkładu indywidualnego dostarcz oddzielny plik do druku białą farbą.
  • Zdjęcia, bitmapy
    Rozdzielczość wykorzystanych zdjęć i bitmap powinna wynosić 300 dpi. Ważne, aby była zastosowana kolorystyka CMYK.
    Jeśli dostarczasz zdjęcie do wykonania projektu powinno zostać ono zapisane w skali 1:1 w formacie *.tif. Proszę nie stosować formatów *.jpg czy *.gif, ponieważ są one formatami stratnymi.


  • Teksty, znaki graficzne
    Zalecane jest, aby znaki graficzne, teksty były wprowadzane do projektu w formacie wektorowym, dzięki czemu uzyskana może być najwyższa jakość w druku. Nie stosuj czcionek mniejszej wielkości niż podane w specyfikacji technicznej. Nie stosuj tzw. "lekkich fontów" w małych rozmiarach, gdyż efektem może być zacieranie się szczegółów.
    Przesłany do druku projekt powinien posiadać czcionki zamienione na krzywe.


  • Ze spadami / bez spadów?
    Spad jest to część nadruku wychodząca poza oczekiwany format, tak aby po ścięciu uniknąć białych pasków przy bokach formatu
    Spady należy stosować przy wszystkich okładkach, kopertach kartonowych, itp.
    Spadów nie należy stosować przy projektach do nadruku na płytę


  • Jak dostarczyć projekt?
    Projekt powinniśmy otrzymać w wersji elektronicznej, w jednym użytku, zapisany w formacie:
    • *.cdr - plik Corela do wersji X3 - skala 1:1, fonty zmienione na krzywe, wykorzystane bitmapy *.tif 300 dpi CMYK; zalecane, aby teksty, znaki graficzne były w formacie wektorowym;
    • *.eps lub *.ai - plik Illustratora do wersji CS2 - skala 1:1, fonty zmienione na krzywe, wykorzystane bitmapy *.tif 300 dpi CMYK; zalecane, aby teksty, znaki graficzne były w formacie wektorowym oraz aby wszystkie efekty dodatkowe zostały "zresteryzowane" (tło bitmapa, teksty, loga nałożone na niej));
    • *.pdf - skala 1:1, otwarty do edycji, z zamienionymi na krzywe fontami oraz bitmapami 300 dpi CMYK
    • opcjonalnie dopuszczamy dostarczenie całego projektu w bitmapie, zapisanego w *.tiff - CMYK, kwadrat 12 x 12 cm, którego środek jest środkiem płyty, skala 1:1, rozdzielczość 300 dpi, w przypadku drobnych elementów zalecane 600 dpi
    Zalecenia co do przygotowania poszczególnych elementów projektu nadruku (zdjęcia, teksty, loga) - szukaj w poprzednich punktach.
    Plik może zostać przesłany mailem lub dostarczony na serwer FTP. UWAGA: proszę nie nagrywać plików do druku na jedną płytę z materiałem do kopiowania/tłoczenia.
    Zalecamy nie stosować identycznej kolorystyki na płytach i okładkach - szczególnie dotyczy to jednolitych gładkich powierzchni. Między drukiem okładek (papier) oraz nadrukiem na płycie (plastik) będzie niewielka różnica. Przy skomplikowanych nadrukach pełnokolorowych różnica ta jest mniej widoczna.
    Przy druku w kolorystyce CMYK, kiedy odchylenie od założeń osoby projektującej nie powinno być widoczne zalecane jest dostarczenie wraz z projektem wydruku próbnego - akceptujemy jako wzorce kolorystyczne Cromalin oraz Matchprint, nie oferujemy możliwości dostosowania kolorystyki nadruku do wydruków atramentowych, cyfrowych, do wcześniej wykonanych prac, do podobnych projektów drukowanych na innym podłożu, itp. Brak dostarczonego wzorca kolorystycznego stanowi podstawę odrzucenia reklamacji dotyczącej kolorystyki nadruku na płycie oraz druku poligrafii.


  • inne pytania
    Jeśli masz dodatkowe pytania - prosimy o kontakt




    .:. zobacz także:
  • tłoczenie płyt CD DVD
  • kopiowanie płyt CD DVD
  • nadruki na płytach CD DVD

  • tloczenie.pl - tłoczenie płyt CD, DVD, kopiowanie płyt CD, DVD, nadruki na płytach CD, DVD - sitodruk, offset, opakowania do płyt CD, DVD


    © 2000-2024 tloczenie.pl